Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir Kitap Olsaydı Hayatın

Bir Kitap Olsaydı Hayatın

27 Temmuz 2009 13:57
Yorum Sayısı :0  Okunma : 2363

Bir Kitap Olsaydı Hayatın

Düşün bir. Hayatın bir kitap olsaydı eğer kitabına ne isim verirdin ? “Hatalarım”, “Doğrularım”, “Hayat Ne Kadar da Hızlı” ya da “Aşklarım ve Nefretlerim”. Hangisi olurdu ?
     Kapağında hangi fotoğrafın olmasını isterdin ? Vesikalık bir resmin mi yoksa gülen, ağlayan, düşünen bir portren mi?
     Senin kitabını diğer kitaplardan ayıran ne olurdu ? Fazladan ne anlatırdın? Farklı olarak ne söylerdin ? Söylediğin bir şey kimin hayatına nasıl bir etki yapardı ? Ne söylemeyi fuzuli bulup geçerdi? Daha fazla ne öğretirdi okuyana?
     Hayatın bir kitap olsa, hayatı gerçekten özetler miydi? En güzel yeri neresi olurdu? Başlangıcı mı, sonu mu ? “Yaş otuz beş, yolun yarısı eder mi?” Hepsi mi?
     Hayatı sevdirdiği kadar ölümü de sevdirir miydi? Ya da hayata yüklediği güzellikler , ölümü katlanılamaz türden mi kılardı? Hayata verdiği anlam , ölümü de güzel gösteren bir anlam mı ifade ederdi? Hayatın kitap olsaydı, bu yazıya da bir sayfa ayırır mıydın?
     Bir kitap olsaydı hayatın, kütüphanenin neresine koyardın? Tarih kitapları, felsefe, roman ya da şiir kitaplarının arasına mı? Göze çarpan bir yerde mi durmasını isterdin yoksa dikkatlice bile bakanların göremeyeceği bir yere mi ? sık sık açıp okur muydun? Yoksa ara sıra tozunu almaktan ibaret mi olurdu temasın? Veya büsbütün unutur muydun? Kitabı aline alan sonuna kadar okur muydu, yoksa hemen sıkılır mıydı? En hüzünlü , en sevinçli , “hayatımda ilk kez” dediğin anların yazılı olduğu sayfalarda, kağıdın ucunu katlayıp kitabı bırakan bir okur görsen ne hissederdin? Senin için en zor anları gülümseyerek, en mutlu anları acıyarak, en tuhaf anları gülümseyerek, en mutlu anları acıyarak, en tuhaf anlarını anlamadan okuyanlara ne derdin ya? Karasızlıklar yaşadığın anlara dair ahkam kesenlere kızr mıydın? Haklı olsalar bile hak vermez miydin hata yaptığında akıl öğretenlere? Göz göre göre yaptığın hatalara bir kez daha pişman olmaz mıydın?
     Hayatın içine değil de , kitabın kalınlığına bakanlar moralini nasıl bozardı. Harflerin büyüklüğü veya küçüklüğü ile ilgilenenlere o harfi yaşayan biri olarak acı acı gülümserdin değil mi? Heyecanla sonunu merak edenlere, sonunu bilip de söylemeyen bir muziplikle bakardın.
     Hayatın kitap olsaydı, sen en çok hangi bölümlerini severdin? Hangi sayfaları yırtıp atmak, hangi satırları tekrar tekrar okuyup altını çizmek, hangi cümleleri bir daha yaşamak isterdin? Hayatın kitap olmaktan; kitap senin hayatını anlatmaktan memnun olur muydu? İkinci baskı yapar mıydı Yoksa kitaplıkların raflarında yıllarca kalır mıydı?
      Hayatın kitap olsa, o kitabı sever miydin? Senin başucu kitabın olur muydu? Konuşurken yazarken onu referans alır mıydın? Yoksa görmezden gelir , inkar eder , utanır mıydın ?
 
HAYATIN BİR KİTAP OLSAYDI HANGİSİ OLURDU?

 

Murat ÇETİN


YORUMLAR
Henüz Yorum Yazılmamış...YASAL UYARI

Sitemizde yapılan paylaşımlar SADECE BİLGİ amaçlıdır. Teknik ve yöntemlere ait bu bilgiler,Tıp biliminin Uzmanlık alanlarının ve bu alanda Uzman Doktorların yerini almaz. Bu bilgiler hiç kimseye tedavi yapma yetkisi vermez. Çözüm Eğitim Danışmanlık Merkezinde ve Psikoterapi ve Danışmanlık Derneğinde herhangi bir hastalık için klasik tıbbi ve psikolojik tedaviler yapılmadığı gibi bu tedavilere alternatif bir tedavi yöntemi de UYGULANMAMAKTADIR.