Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

çalışan annelerin yapmaması gereken hatalarÇalışan Annelerin Yapma Olasılığı Bulunan Hatalar

20 Nisan 2014 14:01
Yorum Sayısı :0  Okunma : 3056

Çalışan Annelerin Yapma Olasılığı Bulunan Hatalar

calisananne

Çocuğa karşı suçluluğa bağlı gelişebilen hatalı davranışlardan bir kısmını bazı annelerde görebiliyoruz.
Şımartma, her istediğini yapma/alma, aşırı tahammül, tüm zamanının ona ayırma vb. anne çocuk ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir.
Öte yandan çalışan annelerin kendileriyle ilgili algıları da suçluluk duygusundan kaynaklı zamanla olumsuz yönde etkilenebilir ve kendilerini, yetersiz, değersiz, ilgisiz anne olarak görmeye başlayabilirler. Zaman zaman bu sıkışmışlık ve yetersizlik duygusu depresyon ve panik atağa kadar bireyleri sürükleyebilmekte…
Bu arada henüz çocuk sahibi olmayanlar lütfen yazının bu kısmından kötü etkilenmesin Ben bile yazarken bir an dehşete kapıldım ama durum elbette herkes için böyle sonuçlanmayabilir.

Peki bu durumda çalışan annelere kendileri ve çocuklarının sağlığı açısından ne tür önerilerde bulunabiliriz, onlara bakalım:

  • Nicelik değil “Nitelik” : Çocuğumuzla geçireceğimiz vaktin süresinden çok kalitesi daha önemli, kaliteli vakitten kastımız ne? Çocuğunuzla karşılıklı etkileşime girdiğiniz ve iletişim kurduğunuz, ona değerli olduğunu ve sevildiğini hissettirdiğiniz keyifli vakitler (birlikte TV seyretmek buna girmiyor . Özellikle okul öncesi dönem çocuğu annesi ile birlikte ortak birşeyler yapabilmek ve onunla oynayabilmek için fırsatlar arar.
  • Olumlu Düşünün : Siz yetersiz ve kötü bir anne değilsiniz… Buna inanın ve sık sık bununla ilgili olumlamalarınızı tekrarlayın, ta ki bilinçaltınızı ikna edene kadar…
  • Kendinize Vakit Ayırın : “Yahu ben çocuğuma bile vakit ayıramıyorum ne diyorsunuz” dediğinizi duyar gibiyim Kendinize ayıracağınız vakit, aslında çocuğunuza ayıracağınız vakitin ve ona yaklaşımınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ancak ruhsal açıdan “sağlıklı” bir anne çocuğuyla “sağlıklı” bir ilişki kuracaktır. Bu yüzden ruhsal sağlığınız için (ve de çocuğunuz için) kendinize de vakit ayırın.
  • Zaman Planlaması : Olabildiğince gerçekçi ve sadık kalabileceğiniz bir zaman planlaması varolan vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.
  • Onun her dediğini yapmayın: Çünkü aslında bu ona zarar veriyor. Siz vicdanınızı rahatlatırken çocuğumuz yanlış şeyler öğreniyor. Örneğin dikkat çekmek ya da istediklerini elde etmek için olumsuz davranışlarda bulunmak gerektiği gibi, ya da çabalamadan da her istediğimize ulaşabileceğimiz gibi.

Dilerim çalışan annelerimize bir parça faydası dokunmuştur yazımın …
Tüm sevdiklerinizle beraber başarılı ve mutlu bir hayat dileklerimle,


YORUMLAR
Henüz Yorum Yazılmamış...YASAL UYARI

Sitemizde yapılan paylaşımlar SADECE BİLGİ amaçlıdır. Teknik ve yöntemlere ait bu bilgiler,Tıp biliminin Uzmanlık alanlarının ve bu alanda Uzman Doktorların yerini almaz. Bu bilgiler hiç kimseye tedavi yapma yetkisi vermez. Çözüm Eğitim Danışmanlık Merkezinde ve Psikoterapi ve Danışmanlık Derneğinde herhangi bir hastalık için klasik tıbbi ve psikolojik tedaviler yapılmadığı gibi bu tedavilere alternatif bir tedavi yöntemi de UYGULANMAMAKTADIR.