Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çocuğun resmine bak, ruh halini anla

Çocuğun resmine bak, ruh halini anla

28 Kasım 2012 15:27
Yorum Sayısı :0  Okunma : 3907

Çocuğun resmine bak, ruh halini anla
 
 
Ailesi tarafından çok eleştirilen çocuk, büyük kulak, azarlanan çocuk büyük ve dişleri görünen bir ağız, suça eğilimli çocuk boğumlu ve ayrıntılı parmaklar çiziyor. Çocuğunuzun ruh hali çizdiği resimde gizli.

Çocuklarınızın resimleri çok şey anlatıyor. Çocuğun ana-baba ve kardeşlerini çizme tarzı onun bunlarla arasındaki iletişimi gösteriyor. Bir organın normalden küçük veya büyük çizilmesi ya da hiç çizilmemesi çocuğun aile fertlerine bakış tarzından ana-babanın ona olan yaklaşım şekline kadar pek çok probleme ışık tutuyor. Ailenin çocuğun resimlerim takip ederek özellikle tekrarlayan belli başlı resimleri dikkate alıp psikologa danışması gerekiyor.

Resmin neresi, neyi ele veriyor?

Ağız:
Kızgınlığını argo ve kötü sözle ifade etme eğilimindeki çocuk açık, içi siyah boyanmış ağız çizerken; insanlarla konuşmaktan çekinen çocuk çizgi şeklinde bir ağız yapar. Oval, dişleri görünen ağız çiziyorsa bu ailede çocuğu azarlayıp aşağılayan biri olduğunu gösterir.

Burun: Büyük çizilmesi çocuğun özel ve mahrem konularda konuşacağı yetişkin bulamadığını gösterir.
Kulak: Kısa saçlı veya saçsız kafada kulak çizilmemesi çocuğun sosyal ilişkilerde problem yaşadığını, büyük kulak çizmesi eleştirildiğini gösterir.

Çene: Geniş, köşeli çene karar vermede sıkıntı yaşadığını gösterir.

Boyun: Boyunsuz çizilmiş aile ferdi öfkesini kontrol edemiyor demektir. İnce ve uzun bir boyunsa çocuğun kendini devamlı denetlediğine ve arzularım bastırdığına işaret eder.

Saçlar: Bastırılarak boyanan saç güçlü olma arzusunu gösterir. Çocuğun saçını bastırarak boyaması kendim ezik hissettiğinin, ebeveyninin saçını bastırarak boyaması ebeveynin otoriter olduğunun göstergesidir.

Omuz: Köşeli omuzlar ve sert vücut hatları saldırganlığa işaret eder. Bu hatlarda çizilen ebeveyn çocuğa sert davranıyor demektir. Yumuşak hatlar tersim ifade eder.

Kollar: Kolların vücuda bitişik çizilmesi içedönüklüğü gösterir. Annesini iki kolu açık çiziyorsa, ona çok sarılmak istediğini anlatır. Kolsuz çizilmiş ebeveynin çocukla ilgilenmediği, sinirli olduğu anlaşılır.

Parmak: Parmak sayısı az çiziliyorsa çocuğun hedefsiz ve hırssız, çok çiziliyorsa da çok hırslı olduğu anlaşılır. Çocuk parmakları boğumlu ve ince ayrıntılarıyla birlikte çiziyorsa dikkat edilmelidir, çünkü bu durum çocuğun suça eğilimi olduğunu gösterir.

Bacaklar: Bacak ve ayağın olmayışı resmi çizilen kişinin kendi ayaklan üzerinde duramayan biri olduğunu gösterir. Ters yöne bakan ayaklar kararsızlığa, çocuklukla büyümek arasındaki çatışmaya işaret eder. Sağa dönük ayak kişinin geçmişe, sola dönük ayak hedef belirlemeye yönelik olduğunu gösterir.

Ayrıca göbek deliğinin veya düğmeli kıyafetler çizilmesi çocuğun anneye aşırı düşkün olduğunu ifade eder. Abartılı kıyafet çizmek çocuğun beğenilme isteğini gösterir.

Kıyaslanan çocuk büyük baş çiziyor!

Kendini zekâca yaşıtlarından geri gören, çoğunlukla ebeveynleri tarafından eleştirilen ve başkalarıyla kıyaslanan çocuklar baş kısmını büyük çizerler. Bu duygusal ve sosyal tutarsızlık belirtisidir. Gözlerin küçük, nokta şeklinde çizilmesi çocuğun kişiyi depresif, içedönük, iletişim kurulamayan biri olarak gördüğünü ortaya çıkarıyor. 


YORUMLAR
Henüz Yorum Yazılmamış...YASAL UYARI

Sitemizde yapılan paylaşımlar SADECE BİLGİ amaçlıdır. Teknik ve yöntemlere ait bu bilgiler,Tıp biliminin Uzmanlık alanlarının ve bu alanda Uzman Doktorların yerini almaz. Bu bilgiler hiç kimseye tedavi yapma yetkisi vermez. Çözüm Eğitim Danışmanlık Merkezinde ve Psikoterapi ve Danışmanlık Derneğinde herhangi bir hastalık için klasik tıbbi ve psikolojik tedaviler yapılmadığı gibi bu tedavilere alternatif bir tedavi yöntemi de UYGULANMAMAKTADIR.