Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başarının anahtarı Sorumluluk

Başarının anahtarı;Sorumluluk&

13 Kasım 2009 01:42
Yorum Sayısı :0  Okunma : 3703

Başarının anahtarı… “Sorumluluk”
 
Kendimizi diğer canlılar ile karşılaştırdığımızda; en temel özellik olarak aklımızı görürüz. Bizi diğer canlılardan ayıran en temel özelliktir akıl… Tabi akıllıyız, beyin gücümüz var… Peki; yetiyor mu bu?

Yetmez! Bunları yerinde ve doğru kullanmamız gerekir. Aklın olması yetmez tek başına… Tamam. Aklı başındayız, ama sorumsuzsak ne önemi kaldı bu aklın? Düşünce yapımızın ne önemi kaldı bu Aklın? Düşünce yapımızın ne önemi var? Beyin gücümüze ne gerek var? Bizim her şeyden önce sahip olmamız gereken en temel şey; sorumluluk duygusudur. Çünkü hayata karşı başarılı olmak istiyorsak, sorumlu davranmalıyız. İleriyi düşünüyorsak sorumlu olmalı, kendimizi bilmeliyiz…
Hayata karşı sorumlu olmalı, insanlara karşı, işimize karşı ve kendimize karşı sorumluluk sahibi olmalıyız. Sorumluluk sahibi olmak, sorumlu davranmak her aklı selimin seçeceği bir olgunluktur. Sorumluluk sahibi olmak; hayatta bize başarıyı getirecek en büyük faktördür. Sorumluluğu hakkıyla yerine getirmek gerekir. Yaptığımız iş, görev ne olursa olsun; sorumluluğumuzu bilmemiz ve bir insan evladına yakışacak şekilde görevimizi yerine getirmeliyiz. Bir şirketin Ceo ’su olduğunuzu düşünün… Veya bir hamal…. Veya bir çöpçü, bir aktör, bir futbolcu olduğunuzu düşünün. Bu düşündüklerinizin hiçbir önemi yok! Önemli olan ne üretebildiğiniz veya başarabildiğinizdir. Size verilen görevi yerine getirme konusunda olsun, o görevi istekli olarak yerine getirme arzunuz olsun, harcadığınız emek vs. olsun… Önemli olan bu saydıklarımdır! Bunların tamamı birer sorumluluk derecesinin basamaklarıdır. Bu sayılanların yerine getirilme oranı sorumluluk derecemizle doğru orantılıdır.
Yaptığımız iş sorumluluk gerektirir. Ne olursa olsun, fark etmez! Akıl gücünü kullanan insan sorumluluk sahibidir. Türk dil kurumuna göre Ahmak sözcüğünün anlamı; “Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal…” dır. Dolayısıyla sorumsuz insanlar aynı zaman da ahmaktır.
Hani bir şarkı vardır. “ Herkesin bir derdi var, durur içerisinde…” diye. Doğrudur. Dertsiz insan yoktur. Bu dert meselesi nerden çıktı diyorsanız; çoğu sorumsuz insanın arkasına sığındığı bahane bu… Benim derdim var, borcum var, bilmem kimle kavgalıyım vs.. hayatım alt üst olmuş… Bunlar hep bahane… Sorumluluğunu bilmek insanoğluna faydalı ama o kolaya kaçıyor ya; hep böyle bahaneler üretir. Ülkede kriz var; iş yok, işveren çok; para veren yok vs. vs. Bunlar da bahane… Ne güzel demiş atalarımız; “At binenin, kılıç kuşanandır.” Veya “Gemisini yürüten kaptandır…” ama yine de bahanemiz çoook…

Başarmak istiyorsak; ilerlemek istiyorsak kendimize göre hedeflerimiz, çalışmalarımız ve gelişime yönelik eylemlerimiz olmalı. Bunların yerine gelmesi; bizim kendimize karşı dürüst olmamızla alakalıdır. Kendimize dürüst olduk mu; o zaman başarının gerçek anahtarı  olan sorumluluğu elimize almış oluruz.


YORUMLAR
Henüz Yorum Yazılmamış...YASAL UYARI

Sitemizde yapılan paylaşımlar SADECE BİLGİ amaçlıdır. Teknik ve yöntemlere ait bu bilgiler,Tıp biliminin Uzmanlık alanlarının ve bu alanda Uzman Doktorların yerini almaz. Bu bilgiler hiç kimseye tedavi yapma yetkisi vermez. Çözüm Eğitim Danışmanlık Merkezinde ve Psikoterapi ve Danışmanlık Derneğinde herhangi bir hastalık için klasik tıbbi ve psikolojik tedaviler yapılmadığı gibi bu tedavilere alternatif bir tedavi yöntemi de UYGULANMAMAKTADIR.